• Image 1 Caption
  • Image 2 Caption
  • Image 3 Caption

 

Systemy solarne

Instalacje solarne dzielą się na dwa rodzaje: fotowoltaiczne i termiczne. Panele solarne fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną. Panele solarne termiczne wytwarzają energię cieplną.

Firma Elektro-Rozruch instaluje panele termiczne.
Panele termiczne są produkowane w dwóch zasadniczych rodzajach:
-płaskie i rurowe.

 

 

Panele płaskie są o różnych wymiarach, w  technologii absorber powlekany, Tinox. Szyby stosowane w panelach są o różnej przepuszczalności promieni światła /zalecane o współczynniku  >82 %/. Ważna jest też trwałość paneli gwarantowana przez producenta. Dobry producent gwarantuje trwałość paneli na co najmniej 15 lat, ale 25 lat to też czas gwarancji niektórych producentów. Z nowości paneli płaskich to panele tzw. próżniowe. Posiadają wakuometry mierzące podciśnienie  /częściowa próżnia wewnątrz panela solarnego/. Zaleta: niższa emisja ciepła na zewnątrz, przedłużenie żywotności panela- brak tlenu dla zjawiska korozji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Panele rurowe są produkowane wg. dwóch technologii. Jako przepływowe na całej długości „rury”, lub w technologii „heat pipe”, gdzie ciecz grzewcza przepływa przez kolektor zbiorczy umieszczony na górze panelu rurowego. W pierwszym przypadku ciecz grzana jest podczas przepływu przez rurę w rurze umieszczoną w całości wewnątrz szklanego kolektora próżniowego.


 

Szklany kolektor próżniowy to tubus o podwójnych ścianach, między którymi jest próżnia o wysokim współczynniku- P<5x10-2 Pa. Stosowany jest w obu technologiach. W „heat pipowej’ wewnątrz rury umieszczona  jest kapilara z cieczą pośredniczącą, odparowującą pod wpływem nagrzania promieniowaniem słonecznym. Oddaje ciepło w głowicy umieszczonej w kolektorze zbiorczym na górze panelu.


Panele rurowe są konstruowane przez producentów z różnych ilości rur np. 5, 10, 15,21. Daje to różne moce grzewcze poszczególnego zestawu. Szklane rury próżniowe do wszelkich paneli produkowane są w 90 % w Chinach.

 


Zalety techniki rura w rurze – wyższa wydajność /kilka %/, wady-mała odporność na przegrzanie , utrudniona wymiana uszkodzonej rury, podatność na powstanie nieszczelności systemu.
Zalety techniki „heat pipe”- brak powstania nieszczelności, bezproblemowa wymiana
uszkodzonej rury, wady- gorsza sprawność.

Jednym z najistotniejszych  faktów aby instalacja solarna miała sens jest jej właściwy montaż.  Wg  badań  Europejskiego Instytutu Wprowadzania Energii Odnawialnych z zainstalowanych na terenie Polski paneli solarnych, ponad 50 % nie działa, lub działa nieprawidłowo.  
Podstawą dobrego działania solarów  to poza samym systemem, jest miejsce jego instalacji i zastosowany kąt nachylenia /zależny od typu solarów, decyzji o trybie pracy- dla CWU, czy C.O. itp./

rys. kąt padania promieni słonecznych w zależności od szerokości geograficznejI odwieczny problem- co jest lepsze kolektor płaski, czy rurowy.
Nasze doświadczenie w instalacji systemów solarnych /od 1994r.-t.j.17 lat/,oraz prowadzone badania i analizy pracujących w różnych warunkach i konfiguracjach wykonane przez nas systemy ogrzewania słonecznego, nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Ogólnie można powiedzieć, że zalecamy instalacje solarów panelowych, które najlepiej sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych, możliwościach miejsca instalacji, oraz bezproblemowej eksploatacji /prawie nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych.

Panele rurowe natomiast są przydatne w pewnych specyficznych warunkach np. możliwość montażu na pionowej ścianie budynku, potrzeba uzyskania średniej, niewysokiej temperatury na instalacjach itd.
Uzyski ciepła w obu systemach są podobne. Nieprawdą jest iż „termosy’ czyli panele rurowe mają 30 % większą wydajność w skali roku.
Wg naszych badań w nielicznych układach-systemach ‘termosy” mogą być wydajniejsze o góra 5 %, co nie usprawiedliwia zwiększone o 40 % nakłady na ich zainstalowanie.


Poniższy schemat przedstawia uzysk energii słonecznej w zależności od miesiąca.
Obszar Polski.
Pozwala to na stwierdzenie /co potwierdzają  nasze badania/, że w skali roku min. 50 % wynoszą  oszczędności w kosztach energii  służącej ogrzewaniu CWU i wspomaganiu C.O. , a dla samej produkcji CWU mogą sięgnąć nawet 75 %. Inwestycja zwraca się tym szybciej im więcej użytkowników z niej korzysta. W przypadku wspólnot mieszkaniowych /25 do 40 lokali/ zwrot inwestycji to max 2.5 roku!!

 
Joomla SEO by AceSEF